-
Amada herramientas para frenos de presión
-
Aplicación de herramientas para frenos de prensas Wila
-
Las herramientas de los frenos de presión de Trumpf
-
Equipo de frenado Euro Press
-
Redio de la herramienta del freno de presión
-
Presione el soporte del freno
-
Herramientas especiales para el freno de prensa
-
Presione el coronamiento del freno
-
Presione el frenado
LYNCCN BCY55.88 V10 Press Brake Tooling Single V Die
| Nombre del producto | Prensa plegadora LYNCCN BCY55.88 V10 con troquel en V simple | APRIBACIÓN V | V10 |
|---|---|---|---|
| Tratamiento térmico | Endurecimiento por inducción | Ángulo | 88° |
| Máx. Carga | 100T/M | Dureza | HRC53±2 |
| Material | 42CrMo | embalaje | CAJA DE MADERA |
| Ancho | 20mm | Altura | 75mm |
| Resaltar | LYNCCN BCY55.88 V10 press brake die,single V die for press brake,press brake tooling with warranty |
||
Product Description:
A press brake die is a tool used in a press brake machine to bend sheet metal into desired angles and shapes. It consists of a punch (upper tool) and a die (lower tool), which work together to form the metal. Different die shapes enable various bending techniques like V-bending, U-bending, or hemming.
This product is a single V die, CNC Press Brake tooling, CNC Hydraulic Press Brake tool, and Hydraulic Press Brake Machine tooling.
Technical Parameters:
| Product Type | Press Brake Single V Die |
| V-opening | V10 |
| Angle | 88° |
| Width | 20mm |
| Height | 75mm |
| Material | 42CrMo |
| Length | 550mm/500mm |
| Hardness | HRC53±2 |
| Heat Treatment | Induction Hardening |
| Max. Load | 100T/M |
| Packing | Wooden Box |
Standard Segmentation:
500mm
![]()
1000mm
![]()
1100mm Segmentation
![]()
Applications:
Our hydraulic CNC press brake punches are suitable for a variety of application occasions and scenarios. They are commonly used in metalworking and fabrication industries for bending and shaping metal sheets. Our products are compatible with a range of press brake machines and are widely used in industries such as aerospace, automotive, construction, and shipbuilding.

